دکتر علیرضا پیمان چشم پزشک فلوشیپ قرنیه دانشیار دانشگاه

 

عمل فمتولیزیک FemtoLASIK

مطالبی که در این بخش هستند فقط راهنمایی های کلی برای مراجعین دکتر علیرضا پیمان هستند. ممکن است با توجه به شرایط هر شخص و یا نظر پزشک معالج روشهای درمانی متفاوت باشند.

عمل فمتولیزیک FemtoLASIK برای اصلاح عیب انکساری چشم انجام میشود. مزیت اصلی عمل فمتو لیزیک نسبت به سایر روشها، بهبود سریعتر بینایی و دقت بالا در اصلاح شماره چشم است. در موارد خاص مانند آستیگماتیسم بالا، دوربینی (شماره های مثبت)، و شماره های بالاتر نزدیک بینی با عمل فمتو لیزیک خطر کدورت قرنیه وجود ندارد. برای انجام این عمل حتماً باید ضخامت قرنیه کاملاً مناسب باشد. در افرادیکه مشکوک به کراتوکونوس یا قوز قرنیه هستند و یا توپوگرافی قرنیه کاملاً طبیعی نیست نباید عمل فمتو لیزیک انجام شود. کسانیکه برای استخدام در مشاغل خاص (مانند نیروهای نظامی) عمل جراحی انجام میدهند نباید تحت عمل فمتو لیزیک قرار بگیرند.

کسانی که نزدیک بین هستند و شماره چشم منفی دارند معمولا به شکل غیر عادی دید نزدیک خوبی دارند. با انجام عمل و اصلاح شماره چشم، با هدف اصلاح دید دور، وقتی نتیجه عمل کاملا مطلوب باشد توقع داریم در شرایط طبیعی، دید دور بهتر و دید نزدیک تا حدی بدتر شود. در افراد نرمال و چشم سالم، با افزایش سن به تدریج دید نزدیک کاهش خواهد یافت و بعد از سن چهل سالگی برای دید دقیق در فاصله نزدیک با شروع علایم پیرچشمی نیاز به استفاده از عینک مطالعه خواهد بود.

قبل از عمل: اگر سابقه بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف میکنید، یا سابقه بیماری چشم در خانواده دارید به پزشک اطلاع دهید. از چند روز قبل از عمل از وسایل آرایش چشم استفاده نشود. بهتر است قبل از عمل به حمام بروید.

روز عمل: ممکن است معطلی شما بیش از مقدار پیش‌بینی شده باشد. در صورت لزوم میتواند یک نفر از دوستان یا اقوام همراه شما باشد. نوبت جراحی بر اساس نوع عمل و پزشک جراح جابجا می‌شود و به طور دقیق قابل تعیین نیست و ممکن است انجام جراحیها برای انجام معاینات یا کالیبراسیون دستگاههای لیزر به طور موقت متوقف شود.

حین عمل: عمل فمتولیزیک در دو مرحله انجام می‌شود. قبل از عمل اطراف چشمها و نیمه بالای صورت با محلول ضد عفونی کننده پاک می‌شود و بعد از آن نباید به صورت خود دست بزنید. برای تمیز ماندن محیط عمل یک شان پلاستیکی اطراف چشمها چسبانده میشود. سطح چشم با قطره بی حس می‌شود. از وسیله‌ای برای باز نگهداشتن چشمها استفاده می‌شود که اگر چشمها را راحت باز کنید، آزاردهنده نخواهد بود. بعد از بی حسی مجدد با قطره، وسیله‌ای روی چشم قرار داده می‌شود که ممکن است کمی احساس فشار یا تاری مختصر دید ایجاد کند. با کمک اشعه دقیق لیزر فمتوسکند، لایه نازکی به ضخامت 100 میکرون در قرنیه آماده می‌شود، بعد از این مرحله تا مدتی دید حالت مه آلود دارد. در مرحله دوم، لایه‌ای که قبلا آماده شده از روی چشم برداشته می‌شود و لیزر اکسایمر، برای اصلاح شماره، قرنیه را با دقت بالا تراش میدهد، لایه نازک قرنیه مجدداً به جای خود برگردانده می‌شود.

هفته اول بعد از عمل: بعد از انجام عمل، تا یک هفته نباید چشمانتان را با دست مالش دهید و نباید آب با چشم تماس داشته باشد. داروها را طبق دستور استفاده کنید. اگر احساس ناراحتی غیر عادی داشتید برای معاینه به چشم پزشک و یا اورژانس چشم پزشکی (اصفهان، بیمارستان فیض) مراجعه کنید.

داروهای بعد از عمل:

- هفته اول: قطره چشمی سیپروفلوکسازین (Ciplex) هر 6 ساعت، قطره چشمی بتامتازون هر 6 ساعت و و قطره اشک مصنوعی در صورت لزوم.

**توجه**: قطره های اشک مصنوعی تک دوز، یک بار مصرف هستند و برای پیشگیری از عفونت، بعد از استفاده بقیه قطره باید دور ریخته شود و قابل استفاده مجدد و نگهداری نیستند.

مراقب باشید سر قطره با مژه و چشم تماس نداشته باشد. ریختن فقط یک قطره در هر چشم کافی است. اگر قطره ها همزمان بودند باید با فاصله حدود 10 دقیقه از هم در چشم ریخته شوند. موقع خواب نیاز نیست برای ریختن قطره ها از خواب بیدار شوید.

- بعد از هفته اول، دیگر نیازی به مصرف قطره آنتی بیوتیک نیست، قطره بتامتازون هر 12 ساعت تا یک ماه دیگر ادامه یابد. قطره های اشک مصنوعی (مثل قطره Sinalone ، یا Artipic فرم ساده یا Advanced یا قطره های مشابه)، ژل (مثل Liposic یا Najo-tears ) برای راحتتر شدن چشم در حد نیاز، قابل استفاده هستند. بعد از جراحی در هر زمان که نیاز بود برای رفع ناراحتی سطح چشم میتوانید از هرنوع قطره اشک مصنوعی استفاده کنید. استفاده از پماد چشمی ساده (Simple eye oint یا Lubratex) هرشب قبل از خواب کمک میکند صبح در زمان بیدار شدن چسبندگی چشمها بهبود یابد.

بعد از سه ماه: میتوانید برای معاینه بینایی سنجی مراجعه کنید.

بعد از یک سال: میتوانید برای معاینه بینایی سنجی مراجعه کنید.

پیگیری طولانی مدت: معاینه سالیانه بینایی سنجی برای بررسی کمک کننده است.

ملاحظات کلی: به طور کلی بعد از انجام جراحی FemtoLASIK تمام فعالیتهای عادی و روزانه شغلی، تفریحی و ورزشی را میتوانید مانند گذشته ادامه دهید. استفاده از قطره های اشک مصنوعی برای کاهش خشکی چشم مفید هستند. رانندگی در تاریکی در ماههای اول ممکن است دشوار باشد، در اغلب موارد علایم به تدریج بهتر میشوند، در صورت لزوم برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید. بارداری و نوع زایمان ارتباطی با وضعیت چشم بعد از لیزیک ندارد.

در هیچکدام از روشهای جراحی امکان تضمین صد در صد نتیجه وجود ندارد، امکان باقی ماندن بخشی از عیب انکساری یا برگشت شماره در بعضی موارد وجود دارد. بعد از عمل خشکی چشم، و کاهش دید در تاریکی ممکن است در برخی از کسانیکه تحت جراحی قرار گرفته‌اند ایجاد شود. احتمال ایجاد عوارض شدید مانند عفونت قرنیه و قوز قرنیه بعد از عمل نیز به ندرت وجود دارد.

---------------------------------------------------

روش دریافت نوبت


---------------------------------------------------------------
دکتر علیرضا پیمان
چشم پزشک فلوشیپ قرنیه دانشیار دانشگاه


 Dr. Alireza Peyman